Механічні безшвейні способи скріплення

Особливими видами скріплення та оформлення поліграфічної продукції, що характерні для малих друкарень, є механічні безшвейні способи, які призначені для скріплення блоків, складених тільки з окремих аркушів, за допомогою різноманітних механічних замків. Такі способи забезпечують широкі можливості стосовно варіантів оформлення та змісту документів, позаяк дозволяють використовувати в складі видання будь-які матеріали: папір, картон, плівки, фольгу та інші синтетичні палітурні матеріали, оформлені у вигляді задрукованих аркушів (у тому числі складно сфальцьованих), аркушів з наклеєними або вкладеними в кишеньки зразками продукції тощо. Завдяки низьким вартості, трудомісткості та складності виконання механічного скріплення, можливості надання кожному виданню особливого (індивідуального) та респектабельного вигляду, а також завдяки розробці та продукуванні спеціального, в тому числі автоматичного устаткування, — ці способи є привабливими та практичними для застосування в умовах малої друкарні, для виготовлення таких видань та видів продукції, як настінні календарі, рекламні проспекти, каталоги, альбоми, довідники, путівники, дитячі видання тощо.

Найбільш поширеними в малій поліграфії є такі механічні безшвейні способи скріплення, в яких здійснюється перфорування корінцевої частини блока зі вставкою в отвори гребінчастих чи спіралеподібних замків (рис. 5.15). Характерною їх особливістю та перевагою є вільне розкривання блока на кут 180° чи навіть 360°, а також можливість скріплення блоків практично будь-якої товщини (до 25-70 мм). Комбінуючи розташування блока та обкладинки, якою можуть служити як сфальцьована обкладинка, так і перша та остання сторінки блока, можна отримати багато різних оригінальних способів оформлення обкладинки (рис. 5.16), які можна легко урізноманітнити використанням різноманітних за кольором, матеріалом, фактурою, оздобленням та формою палітурних матеріалів.

Процес скріплення гребінчастими (спіралеподібними) замками складається з таких етапів:

1. Перфорація корінцевої частини аркушів у стопі, які можуть бути як не підібраними, так і підібраними в комплект (блок). Це, як правило, виконується на окремому устаткуванні, що може бути, залежно від необхідної продуктивності роботи, ручним (механічним) верстатом, напівавтоматичною чи втоматичною машиною.

Існує декілька стандартів перфорації (залежно від виду замка та товщини скріплення), які характеризуються кроком перфорації, формою та розмірами отворів, величиною відступу лінії перфорації від краю. Тому при виборі моделі перфоратора в першу чергу слід пересвідчитись, що стандарт перфорації відповідає стандарту застосовуваних замків та пристроїв для їх встановлення. З цієї точки зору варто обирати устакування для скріплення (перфоратор та пристрій встановлення замків) від одного виробника або обирати моделі, що переналагоджуються під декілька поширених стандартів перфорації.

2. Встановлення у проперфоровані отвори гребінчастих (спіралепо- дібних) замків. Найпоширенішими є три кострукції гребінчастих замків і відповідно три способи їх встановлення:

  1. Спіралевидні полімерні або металічні (в тому числі металічні з покриттям) замки, що встановлюються шляхом вкручування в отвори (рис. 5.15, а). Це малопоширений на практиці вид замків; хоч вони й забезпечують максимально можливий кут розкривання (до 360°) блока, але товщина скріплюваного блока є обмеженою (в основному до 10-20 мм, рідко — до 32 мм), а продуктивність роботи є малою через невисоку швидкість встановлення та залежність продуктивності від довжини корінця.
  2. Металеві або металеві з полімерним покриттям гребінки, що затискаються навколо перфорованих отворів (рис. 5.15, б). Забезпечують добре розкривання блока з товщиною скріплення до 25-27 мм. За рахунок практично миттєвого встановлення по всій довжині вони забезпечують значно вищу, ніж у попередньому способі, оперативність та продуктивність процесу скріплення.
  3. Пружні полімерні гребінки з суцільною спинкою та завернутими ніжками. Скріплюваний блок одягається отворами на попередньо розгорнуті ніжки, які за рахунок високої пружності завертаються навколо отворів у попередній завернутий стан (рис. 5.15, в). Ці замки дозволяють скріплювати як тонкі, так і надзвичайно товсті блоки (до 50-70 мм), зберігаючи зберігаючи при цьому їх вільне розкривання. Продуктивність та оперативність їх встановлення є такою ж високою, як у попередньому способі.

Для встановлення гребінчастого механічного замка, для кожного з наведених вище типів, випускається відповідне устаткування, у вигляді ручних (механічних) або напівавтоматичних пристроїв (табл. 5.13). Все,
що було сказано про стандарти перфорації, повною мірою стосується і устаткування для скріплення, яке тим не менш є більш гнучким та універсальним. Для спрощення вибору та зменшення асортименту, устаткування для скріплення інколи об'єднують з перфоруючим устаткуванням.

Усі типи гребінчастих (спіралеподібних) механічних замків постачаються і застосовуються або у вигляді вже нарізаних на заготовки (стандартної або спеціально замовленої довжини), або у вигляді безкінце-вого ланцюга, змотаного в котушку (застосовується у високопродуктивному устаткуванні). У випадку поставки замків у котушці, якщо не передбачене відрізання заготовки у самому устакуванні, існують спеціальні машини (в тому числі автоматичні) для розрізання ланцюга замків на заготовки заданої довжини.

Іншими варіантами механічного скріплення є способи з використанням механічних пружинних затискачів двох типів: металеві затискачі, які одноразово затискаються навколо скріплюваного блока у спеціальному затискаючому пристрої, та металеві або пластмасові пружні затискачі, що розгинаються спеціальним пристроєм і защіплюються навколо скріплюваного блока. Обидва типи затискачів випускаються у вигляді окремих корінців або палітурок з вклеєними корінцями.

Такий варіант механічного скріплення забезпечує високу оперативність, малу собівартість та привабливий вигляд скріплюваних видань. Призначений загалом для оперативного виготовлення й оформлення інформаційних та рекламних матеріалів короткого терміну користування, товщиною до 32 мм.

Всі інші варіанти механічного скріплення, з використанням різноманітної конструкції скріплювальних планок та з'єднувальних гвинтів, призначені для офісного та архівного зберігання й оформлення документів.

 

Скріплення, мала друкарня
Цифровая печать Левобережная / визитки Дружбы народов / ризограф / таблички / печать плакатов / печать на холсте Киев / переплет дипломов Киев / © 2005